5 Balandis 2020, Sekmadienis

 

Pirmas
 

Yra nemažai žmonių, kurie paniškai bijo vorų – ir mūsų namų kertėse vis bandančių įsikurti mažyčių voriukų, ir egzotiškųjų tarantulų, kurie parduodami gyvūnėlių parduotuvėse. „Akvariumo“ savininkas verslininkas Jonas Kukanauskas sako, kad egzotiškaisiais vorais susidomi vis daugiau tauragiškių.
Pats verslininkas šiuo metu sako namuose auginąs apie 10 įvairių rūšių vorų. Pasak jo, Lietuvoje populiariausi tarantulų paukštėdų brachypelma šeimos atstovai – vagans, albapilosum, smithy, emilia ir kt. Jie kilę iš Pietų Amerikos, Afrikos, Čilės, Peru, Brazilijos, iš drėgnų atogrąžų miškų, mėgsta šilumą ir drėgmę. Ten jie gyvena medžiuose ir ant žemės, minta musėmis, sliekais, svirpliais, peliukais, net mažais paukščiukais, todėl ir vadinami paukštėdomis.
- Aš pats pirmąjį voriuką parsivežiau iš Vilniaus prieš 20 metų. Tada dar nieko apie juos neišmaniau, o Tauragėje panašių vorų dar niekas neturėjo. Visada mylėjau ir domėjausi įvairiais gyvūnas, tačiau egzotiškas voras savo grožiu tarsi užbūrė mane visam laikui, todėl su jais nebesiskiriu iki šiol. Jie neagresyvūs, žavi mane savo grožiu, ramybe. Vorų patelės gali išgyventi iki 30 metų, patinėliai – perpus mažiau. Užauga iki 20 centimetrų (įskaitant kojas). Nuostabu ir tai, kad vorams beveik nereikia jokios priežiūros – nei vedžioti, nei šukuoti, nei dažnai maitinti ar valyti terariumą. Nusiperki stiklinį terariumą, iškloji jį specialiomis durpėmis, padedi vandens, kad būtų pakankamai drėgmės. Kartais voras net pusę metų nieko neėda. Vasarą galima jam įmesti musių, sliekų, žiogų, žiemą - nupirkti iš „Akvariumo“ peliukų, svirplių ir kitokių gardumynų, - apie mylimus savo augintinius pasakojo Jonas Kukanauskas.
Tačiau verslininkas prisipažįsta, jog ne visi jo šeimos nariai džiaugiasi šiais augintiniais. Dukra terariumus aplenkia didžiausiu lanku, nors šie ir uždaryti. Kai voras išsineria iš odos, lieka išnara, kuri atrodo lygiai taip pat, kaip ir pats voras. Tokią išnarą kartą Jonas palikęs ant sekcijos. Grįžusi iš mokyklos duktė klykė tol, kol užsirakino savo kambaryje ir nekišo iš ten nosies, kol neparėjo iš darbo tėvai.
Žmona Vaida, pasak verslininko, laikosi neutraliai, neina prie jų. „Juk neglostysi vorų, čia ne šuniukas ar kačiukas“, - juokėsi Jonas. Be to, vorai neprisiriša prie savo šeimininko, nes jo neatpažįsta. Jie beveik nieko nemato, tik šiek tiek regi šviesą. Jaučia virpesius ir jais vadovaujasi. Tačiau kartais mėgsta snausti ant šilto delno.
Jonas Kukanauskas sako, kad per 20 metų jam nėra įkandęs nė vienas voras, nors jie gali tai padaryti. Tiesa, Lietuvoje nėra buvę atvejo, kad nuo voro įkandimo mirtų žmogus. Jono teigimu, vorai nepuola žmonių, tik ginasi paleisdami nuo kūno plaukelius, kurie pakliuvę ant odos, o ypač į akis, gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Todėl patartina palietus vorą plauti rankas, o geriausia, jei matai, kad voras grėsmingai nusiteikęs, jo neliesti.
- Nuodingais vorais Lietuvoje neprekiaujama, negalima jų įvežti. Į Tauragę atsivežame voriukų iš fermų, kurių yra Lenkijoje, Čekijoje ir Lietuvoje. Jie būna žirnio dydžio, maitiname amaru, nes kitokio maisto neįveiktų. Pats dar nebandžiau veisti vorų, bet manau, kad sugebėčiau. Patelę nuo patinėlio atskiriu – patinėlis ant priekinių kojų turi papildomas išaugas, kad dauginimosi metu galėtų apkabinti patelę. Suleidus priešingų lyčių vorus reikia atidžiai juos stebėti, nes kai patinėlis apvaisina patelę, ši jį nužudo. Todėl reikia kuo greičiau juos išskirti, - pasakojo verslininkas.
Pasak Jono Kukanausko, ir mūsų namų kertėse gyvenantys voriukai yra naudingi – gaudo kandis, kitus parazitus. Tačiau jų mezgami voratinkliai nieko nežavi. Jis sakė, radęs namuose tokį voratinklį, voriuko niekuomet nesunaikina, perkelia jį į saugesnę vietą. Tarantulai retai mezga voratinklius, juos naudoja ne medžioklei, o kaip įspėjamąjį lauką.
Verslininkas įsitikinęs, jog susidomėjimas vorais Tauragėje auga. Jų nusipirkti į „Akvariumo“ parduotuvę užsuka ir jaunos panelės, ir vidutinio amžiaus žmonės bei senjorai.

Kristina NEVELKIENĖ

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija