28 Vasaris 2020, Penktadienis

 

Pirmas
 

Lietuviai vis dar ilgisi žemės. Kur bedirbtų, kuo bebūtų, jie atsigauna prisilietę prie drėgno juodo grumsto, basomis kojomis atsistoję ant rasotos žolės. Todėl, ištrūkę iš daugiabučių nelaisvės, savaitgaliais jie skuba užmiestin į savo sodybas ar kolektyvinius sodus. Vieni čia tik ilsisi, kiti ir būtiniausių daržovių, vaisių prisiaugina. Dabar, kai jau pats vidurvasaris, gyvenimas kolektyviniuose soduose virte verda.

Kolektyvinių sodų kasdienybė

Kolektyviniai sodai, daugelį metų kritikuoti kaip sovietinių laikų palikimas, ir šiandien yra žmonių mėgstami bei puoselėjami. Vieni savo sklypelius yra pavertę puikiomis poilsinėmis, kiti čia užaugintais vaisiais ir daržovėmis prisiduria prie ekonominio sunkmečio nuskurdinto šeimos ūkio. Daugelio savo sklypeliuose triūsiančių sodininkų teigimu, savo rankomis užaugintas agurkas ar pomidoras tikrai yra sveikesnis ir kvapnesnis. Apie Bernotiškės sodininkų kasdienybę sutiko papasakoti sodininkų bendrijų „Egluona“ ir „Atžalynas“ pirmininkė Vanda Andriulienė.

- Šiuo metu „Egluonoje“ yra 135, o „Atžalyne“ – 145 nariai, - sakė pirmininkė. Abiejose bendrijose po penkiolika šeimų gyvena ištisus metus, todėl gyvenimas Bernotiškėje nenutrūksta ir žiemą. Ji džiaugėsi, kad savivaldybės rūpesčiu pagaliau pradėta tvarkyti pagrindinė per bendrijas einanti Sodų gatvė. Šalutiniais keliukais sodininkai pagal galimybes rūpinasi patys. Todėl ir keliukai skirtingi, vienur tvarkingi ir patogūs, kitur vos pravažiuojami. Daugiausia rūpesčių bendrijose kelia neprižiūrimi, apleisti sklypai bei laiku nemokami sodininkams privalomi mokesčiai.  Pasak Vandos Andriulienės, „Egluonos“ bendrija yra labiau organizuota, geriau, rūpestingiau besitvarkanti. Turi savo giluminį gręžinį, todėl vandeniu egluoniečiai yra apsirūpinę net per didžiausias sausras.

- Čia yra vos penki – šeši sklypai, kurių savininkai visiškai neprižiūri, - pasakojo Vanda Andriulienė ir suminėjo netvarkingų sklypų savininkų pavardes.

Pirmininkės teigimu, aktuali ir nesutvarkytų sklypų  dokumentų problema. Pakvietusi aplankyti gražiausias bendrijų sodybas, Vanda Andriulienė sakė, kad dauguma čia triūsiančių žmonių yra darbštūs ir tvarkingi. Ir tikrai, akį traukė išpuoselėti Zaikauskams, Šleiniams, Orentams, Jonui Bendikui, Vitalijui Meiliui, Danutei Kunevičienei, Juozui Vidauskaui priklausantys sodo ploteliai. „Atžalyno“ bendrijoje kolektyviškumo, atsakingumo tradicijos silpnesnės, tad mokesčiai mokami vangiau, prasčiau prižiūrima bendra sodininkų nuosavybė. Čia išsiskiria tik Saulėtekio gatvės gyventojai, pasižymintys organizuotumu. Esama ir gražiai tvarkomų sodybų, viena iš jų priklauso Marijai Jankauskienei. Pasak Vandos Andriulienės, sodininkai Bernotiškėje nuolat keičiasi. Parduodamų sklypų  yra daugiau nei norinčių pirkti. Daugėja šeimų, kuriems sodai tampa nuolatine gyvenimo vieta.

Širdis džiaugiasi pasižvalgius

Kai pirmininkei Vandai Andriulienei pasiūlius apsilankėme Onos ir Juozo Eidikių sodybėlėje, jos šeimininką radome triūsiantį. Daugelį metų išdirbęs Tauragės miškų urėdijoje, Juozas Eidikis jau treji metai pensijoje. Kaip pats sakė, jie su žmona Ona dar nenori rankų sudėję sėdėti prie televizoriaus. Daugiausia laiko abu, o ypač Juozas, dabar praleidžia sode.

- Žmona visada turi daug įvairių idėjų, mėgsta vartyti sodininkams skirtus žurnalus, o man patinka jos planus paversti tikrove, - šmaikštavo Juozas Eidikis,  rodydamas išpuoselėtus gėlynus.

Pasak Juozo, liūdniausia būna žiemą, o kai prasideda darbai sode, laikas bėga labai greitai, tik spėk suktis. Žvelgiant į darbščios Eidikių poros išpuoselėtą sklypą, galima tik spėlioti, kiek reikia meilės, darbo ir supratimo, kad  mažas žemės lopinėlis virstų margaspalvių augalų rojumi. Tikriausiai čia praleisto laiko  neskaičiuoja  Ona ir Juozas Eidikiai. O išmoningos akmens ir augalų kompozicijos, džiuginančios šeimininkus ir svečius, yra didžiausias atpildas už įdėtą triūsą.

Tvenkinio gali ir nelikti

Bernotiškės tvenkinys – įstabiausia čia šių vietovių puošmena. Prieš keletą dešimtmečių sodininkų pastangomis užtvenktas Juodupio upelis virto puikiu vandens telkiniu. Tačiau laikas ir gamta daro savą tvarką, todėl šiandien, po truputį griūvant pylimui, tvenkiniui iškilo realus pavojus. Jis nuolat senka, o aplink įsikūrę sodininkai su siaubu stebi po kiekvienos vasariškos liūties pylime atsiradusias molio nuošliaužas. Keturioms sodininkų bendrijoms - „Taurui“, „Purienai“, „Atžalynui“ ir „Egluonai“ priklausantis tvenkinys nyksta akyse. Jau du kartus sodininkai bandė savo jėgomis tvarkyti yrantį pylimą. Tik ar gali būrelis pagyvenusių sodininkų su karučiais statyti ar atstatyti užtvankas? Nei iš naujo supiltas molis, nei sunkiai sutemti betoniniai luitai, sukalti kuolai viską ardančio vandens galybės nesustabdė. Apie problemą žino Tauragės seniūnijos, savivaldybės darbuotojai. Specialistai nustatė, kad  rekonstrukcijai gali prireikti daugiau kaip 20 000 litų. Sodininkams - tai neįveikiama suma. Belieka tikėtis savivaldybės pagalbos. Tik ar padės? O gal suskubs tik tada, kai raibuliuojantis Bernotiškės sodų gražuolis virs juodu nusekusiu dumblynu?

Apie šernus

Nuo to laiko, kai Rygos – Kaliningrado kelias buvo iš abiejų pusių aptvertas apsauginėmis tvoromis, čia gyvenantiems šernams buvo užtverti pagrindiniai jų migracijos takai. Todėl dabar jie  ganosi Joniškės, Bernotiškės sodų bendrijose, aplinkinių gyventojų sodybose. Smailiasnukiai siaubia išpuoselėtus sklypelius, drąsiai žygiuoja net sodų gatvelėmis. Sodų apylinkių gamta visada buvo turtinga savo gyventojais. Tačiau žmones, jau įpratusius prie gandrų ar gervių klegesio, vakarinių stirnų, ežių ar kiaunių apsilankymų, šernų kaimynystė varo į neviltį. Nepadeda nei tvoros, nei baidyklės. Žmonės, palikti vieni su šia bėda, tikrai nesusitvarkys. Reikalinga ir gamtos apsaugos specialistų, ir medžiotojų, ir tas nelemtas užtvaras sugalvojusių darbuotojų pagalba.
 

Sigutė PUMPUTIENĖ

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija