26 Gegužė 2019, Sekmadienis

 

Pirmas
 

Šiomis dienomis sukanka 30 metų, kai Tauragėje įsikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šios istorinės organizacijos gimimo vieta – Tauragės viešoji biblioteka, todėl penktadienio popietę šiltas susitikimas su sąjūdiečiais, dalijimasis prisiminimais ir įvyko būtent čia.

Primename, kad 1988 m. rugsėjo 28 d. Tauragės centrinės bibliotekos skaitykloje (dabar – Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka) susirinkusi grupė aktyvių tauragiškių įkūrė Sąjūdžio iniciatyvinę grupę Tauragėje. Atgimimo laikotarpiu biblioteka tapo savotišku Sąjūdiečių štabu – Sąjūdžio Tauragės rajono tarybos būstine. Bibliotekoje buvo komplektuojama bei platinama Sąjūdžio spauda, renkami parašai prieš Ignalinos AE trečiojo bloko statybą, už naują Lietuvos Respublikos Konstituciją.

Čia vyko susirinkimai, diskusijos, čia gyventojai siuntė laiškus su klausimais, siūlymais ir pageidavimais. Norintieji čia galėjo gauti bibliotekininkių atspausdintus „Tautiškos giesmės“ žodžius, rinkosi rajono Tremtinių bei Žaliųjų klubų nariai, vyko kandidatų į Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatus susitikimai su tauragiškiais. Sąjūdžio veikloje dalyvavo ir bibliotekos direktorė Vida Kazakevičienė bei pavaduotoja Danutė Tauginaitė: „Visada buvau šalia Sąjūdžio, jis man asocijuojasi su spausdinimo mašinėlės klaviatūra. Kol nebuvo sekretorių, tą juodą darbą atlikdavome mes. Apskritai viskas vyko per biblioteką – čia žmonės ateidavo pasiskųsti ir dėl žemės, ir dėl gyvulių... Smagu prisiminti knygnešio darbą, kai gabendavome Sąjūdžio spaudą iš Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos...“.

Renginyje dalyvavusi Sąjūdžio tarybos narė Virginija Martutaitienė džiaugėsi, kad tauragiškiai ir prieš 30 metų buvo ryžtingi, veiklūs, o biblioteka, kaip ir jos tuometinė vadovė Vida Kazakevičienė – atvira ir drąsi.

„Dėkoju žmonėms, kurie tada kilo į laisvę, turime suprasti ir priminti kitiems, kad ją turime branginti, kurti, gerbti. Linkiu sėkmės tiems, kurie prieš 30 metų pakilo, buvo iniciatyvūs, linkiu sėkmės ir tiems, kurie Lietuvą kuria šiandien“, - kalbėjo LR Seimo narė Aušrinė Norkienė.

Susitikimo metu kalbėjo ir daugiau Sąjūdžio bendražygių – Petras Jokubauskas, Stasys Lapė, Sigitas Mičiulis, Birutė Venckienė, Eligijus Straukas, Julius Regelskis, Donatas Simaitis, Pranas Rindokas bei kt. Dalijantis prisiminimais ir vaišinantis arbata, svečiai stebėjo ir Moksleivių kūrybos centro modernaus folkloro studijos „Gervės“ merginų pasirodymus, džiaugėsi jaunaisiais šauliais, kurie renginio dalyviams prie krūtinės segė trispalves, apžiūrėjo parodas „Tauragės istorijos puslapiai“, „Sąjūdžio gimimui Tauragėje – 30“ (bibliotekos languose) bei Viktoro Jokubaičio asmeninius Sąjūdžio laikotarpio dokumentus, nuotraukas.

Renginio metu Tauragės r. savivaldybės merui Sigitui Mičiuliui įteikta LR Seimo Valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininko prof. Dr. Arūno Gumuliausko ir LR Seimo narės Aušrinės Norkienės padėka už pilietiškumą ir patriotinę veiklą stiprinant Lietuvos valstybingumą bei aktyvų dalyvavimą Sąjūdžio veikloje. Atminimo dovanos įteiktos ir kitiems Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įsikūrimo nariams.

Po prisiminimų popietės svečiai pakviesti bendrai nuotraukai prie Viešosios bibliotekos pastato fasado, kur kabo informacinė atminimo apie Sąjūdį Tauragėje lenta.

Penktadienį Lietuvos Persitvarkymo iniciatyvinės grupės įsikūrimo 30-mečiui paminėti Tauragės kultūros rūmuose vyko  ir parodos „Tauragės Sąjūdis fotografijose“ atidarymas, grupės Thundertale šventinis koncertas.

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija