15 Spalis 2019, Antradienis

 

Pirmas
 

Incidentas įvyko ketvirtadienio popietę Joniškės soduose. Keramikos sodų bendrijos valdybos narė bei Žmogaus teisių asociacijos pirmininko pavaduotoja Vida Palekienė pastebėjo prie autobusų sustojimo esančių konteinerių privažiavusį automobilį. Automobilio vairuotojas iš bagažinės ėmė krauti neleistinas atliekas – naudoto asbestinio šiferio lakštus. Moteris nedelsdama iškvietė policiją, žiniasklaidos atstovus, „Keramikos“ sodų bendrijos pirmininką.

Kristina NEVELKIENĖ

Kai atvykome į Joniškės sodus, prie autobuso sustojimo buvo jau susirinkę daugiau sodininkų. Pažeidėjo automobilis buvo sumaniai užstatytas, kad šis negalėtų pasprukti. Vidos Palekienės teigimu, vis dėlto jis palikęs automobilį dingo, tačiau jai pavyko išsiaiškinti jo asmens duomenis, gyvenamąją vietą. Paaiškėjo, jog neleistinu būdu atliekų norėjo atsikratyti Povilas Vaičiulis, deklaruojama jo gyvenamoji vieta Vaižganto g. 28-46, tačiau moteris teigė, jog jis pats prisipažino, kad jau 9-erius metus nuolat gyvena „Švyturio“ sodų bendrijoje, o minėtame bute gyvena jo duktė su šeima. Vadinasi, už atliekų išvežimą pagal gyvenamąjį plotą, kur registruotas ir Povilas Vaičiulis, moka duktė, o jis nemokamai atsikrato atliekomis bendruosiuose konteineriuose, kurie skirti sodininkams, gyvenantiems čia tik sezono metu. O tie, kurie gyvenamąją vietą deklaruoja soduose, turi konteinerius savo kiemuose.

Netrukus prisistatė ir „užspeisto“ automobilio savininkas su žmona Julija. Sunkiai kalbantis žmogus sakėsi esantis invalidas, nors ponia Vida Palekienė tvirtino, kad iki šiol jis kalbėjo gana aiškiai. Gal vyriškis tiesiog susijaudino matydamas pasipiktinusius sodininkus, porą žurnalistų, UAB „Dunokai“ direktoriaus pavaduotoją?

Žmona Julija paaiškino, kad jie, pamatę prie konteinerių krūvelę šiferio, pamanė, jog čia jis surenkamas, ir atvežė savąjį. Jie susikrovė atgal į bagažinę dalį šiferio teigdami, jog likusi dalis – ne jų. Veltui sodininkai įrodinėjo, jog ir krūvoje, ir automobilio bagažinėje esantis šiferis atrodo vienodai – nuo to paties stogo.

Krūva šiferio liko prie konteinerių

Atvykę Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato darbuotojai pasikalbėjo su pažeidėjais, užfiksavo pažeidimą, apklausė liudininkus ir iškvietė Aplinkos apsaugos darbuotojus. Jų teigimu, tirti tokius pažeidimus ir priimti sprendimus – aplinkosaugininkų kompetencija. Nei policininkai, nei aplinkosaugininkai neprivertė Julijos ir Povilo Vaičiulių išvežti likusio šiferio. Aplinkosaugininkų teigimu, nėra įrodymų, kad Povilas Vaičiulis atvežė ir likusią krūvą šiferio. Kadangi jis sutiko išsivežti savo atvežtą šiferį, administracinė nuobauda nebus skiriama.

Pasak UAB „Dunokai“ direktoriaus pavaduotojo Stanislovo Štangvalto, visi gyventojai yra informuoti, jog statybinių atliekų negalima dėti į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius ar šalia jų. Tačiau nemaža dalis gyventojų tokio draudimo menkai paiso. Jei bent keli būtų nubausti, gal ir kiti pasimokytų. Jis prisiminė ir tokių atvejų, kai surinkdami buitines atliekas iš individualių namų savininkų prie pripildytų konteinerių randa dar ir pilnus maišus statybinių atliekų, kurių darbuotojai net neįstengia pakelti. Tokias atliekas reikėtų vežti į sąvartyną. Jei patys gyventojai to padaryti negali, galima kreiptis į UAB „Dunokai“. Sąvartyne nepriimamas tik ruberoidas, jį reikėtų vežti į stambiagabaritinių krovinių aikštelę, esančią šalia UAB „Dunokai“.

Gyventojai tampa pilietiški

Susirinkę sodininkai pasakojo, jog jie pastebi ir daugiau pažeidimų, tik nepagalvoja užsirašyti automobilio numerio, o sudrausminti, pamokyti pažeidėją dažnai pabūgsta. Šalia autobusų sustojimo gyvenanti moteris sakė mačiusi, kaip buvo atvežtos padangos, kurių didžiulė krūva dabar guli prie konteinerių, tačiau ji prisipažino neišdrįsusi jas atvežusių žmonių sudrausminti, tik įkyriai žiūrėjusi, kad šie pasijustų nepatogiai. Kitą kartą pastebėjusi, kaip vyriškis su vaiku iš lengvojo automobilio puspriekabės šakėmis krauna į konteinerį suvytusią žolę. Tuomet bandė juos pamokyti, paaiškino, kad nebebus kur dėti buitinių atliekų, jei prikraus pilną konteinerį žolės, tačiau vyriškis tik piktai atsikirto ir baigė savo darbą.
Klausydamasis tokių kalbų UAB „Dunokai“ direktoriaus pavaduotojas Stanislovas Štangvaltas pasidžiaugė, kad gyventojai tampa pilietiškesni, jei daugiau tokių atsirastų, visi gyventų švariau ir gražiau.

Penkioms bendrijoms – tik keturi konteineriai

Susirinkę sodininkai ir „Keramikos“ sodų bendrijos pirmininkas piktinosi, kad labiausiai nuo buitinių ir nebuitinių atliekų bei jų skleidžiamos smarvės kenčia „Keramikos“ sodų bendrijos sodininkai, kurių teritorijoje stovi konteineriai. Anot jų, Joniškio soduose yra penkios sodų bendrijos, visoms joms skirti tik keturi konteineriai, kurie stovi prie „Keramikos“ sodų autobuso sustojimo. Įsigaliojus visuotinei rinkliavai už komunalines atliekas, sodininkai suskubo atsikratyti metų metus kaupto šlamšto.

- Būtumėt matę, kas čia dėjosi prieš kelias savaites. Autobusas nebeturėjo kur apsisukti – visa teritorija buvo užgriozdinta senais baldais, kitais buities rakandais. Visą savaitę kuopėme, teko samdyti krautuvą, papildomai pasitelkti darbininkų, - sakė bendrijos pirmininkas.

Jo teigimu, konteineriams autobusų sustojime ne vieta, nes sodininkams tenka kęsti baisią smarvę, gėda net svečią atsivežti. Jo nuomone, jie turėtų stovėti kur nors nuošaliau, be to, kiekviena sodų bendrija turėtų turėti po kelis konteinerius savo teritorijoje.

UAB „Dunokai“ direktoriaus pavaduotojas S. Štangvaltas paprieštaravo sakydamas, kad darbuotojams važinėjant siaurais sodų keliukais būtų sudėtinga surinkti atliekas. Jo manymu, kiek konteinerių bepastatytum, sąmoningumo stokojantys gyventojai prikraus juos per pusdienį.

Komentarai

 #
Taurageje nera tokio adreso "Vaižganto g. 28-46"
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija