6 Balandis 2020, Pirmadienis

 

Pirmas
 

Laikai keičiasi. Nei jauni, nei seni nebenori vaikščioti pėsčiomis. Tauragė lyg  didmiestis rytais ir darbo dienų pabaigoje dūsta nuo automobilių kamščių, nes šiandien visi, kas tik  netingi, vairuoja. O ir automobilis jau seniai jokia prabanga. Skubantis gyventi jaunimas, dažnai  net nesulaukęs pilnametystės, patyliukais  irgi sėda už automobilio vairo. Tik ar į gera tokia skuba?

Šiame technikos amžiuje kiekvienoje šeimoje yra bent po vieną automobilį, o gana dažnai jų esama net po keletą. Vairuoja vyras, žmona, kiti šeimos nariai. Todėl vos sulaukę aštuoniolikos jaunuoliai skuba įsigyti vairuotojo pažymėjimą. Pilnametystės proga dažnas sulaukia ir išsvajotos tėvų  dovanos – automobilio. Šiuolaikiniam gimnazistui eiti į mokyklą pėsčiomis - „ ne fasonas“. Todėl šalia pedagogų automobilių dažnai puikuojasi virtinės vyresniųjų klasių mokinių technikos.

„Tai ar kulniuosiu pėsčiomis kaip koks varguolis?“ -  į mano pastebėjimą, kad  mokyklą pėstute galima pasiekti vos per penkiolika minučių, atšovė mano jaunasis kaimynas. Ir taip galvoja ne jis vienas. Situacija lyg ta lazda - su dviem galais. Iš vienos pusės gerai, kad jauni žmonės žymiai greičiau išmoksta naudotis šiandieniniais technikos pasiekimais. Kita vertus, neramina  patirties stoka, jaunatviškas nutrūktgalviškumas. O kur dar jaunimo tarpe taip populiarūs pasivažinėjimai į vakarėlius, iškylas gamtoje, kurios dažnai neapsieina be alaus bokalo? Jei pilnamečiai dažniausiai turi savo automobilius, tai jaunesnieji, paaugliai, dažniausiai taikosi palakstyti svetimomis. Nepilnamečiai, „pasiskolinę“ automobilį iš tėvų ar giminaičių, neturėdami vairavimo įgūdžių ir teisės vairuoti, keliuose kelia pavojų sau ir aplinkiniams. Laimė, taip neatsakingai besielgiančių nėra itin daug. Lietuvos statistikos departamento 2012 metų vasario 14 dienos duomenimis, nepilnamečių įvykdytos automobilių vagystės yra linkusios mažėti. 2007 metais įvykdyti 197, 2008 m. – 212, 2009 m. – 181, 2010 m. – 141, 2011-aisiais - tik 73 tokio pobūdžio nusikaltimai. Reikia pastebėti, kad tokio mažėjimo priežastys nenurodomos, tačiau galima daryti prielaidą, kad šis teigiamas rodiklis atsirado ir dėl apskritai mažėjančio Lietuvoje gyvenančių paauglių skaičiaus.  Kaip informavo Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Simona Šniauštaitė, šiais metais jau sulaikyti 6 nepilnamečiai jaunuoliai, jų tarpe 2 merginos. 16-18 metų jaunuoliai neblaivūs vairavo jiems nepriklausančius automobilius, traktorius ar kitokias transporto priemones. Pažeidėjams buvo surašyti administracinės teisės protokolai  bei paskirtos administracinės baudos nuo 2000 iki 2500 litų.

Būna ir taip

Kai vieną savaitgalį užsukau pas savo pažįstamus, ten buvo tikras sujudimas. Šeimos galva svaidėsi žaibais, jo žmona šią namuose netikėtai įsiplieskusią audrą bandė malšinti, o viduryje kambario stovintis viso šio sujudimo kaltininkas, šešiolikametis jų sūnus Audrius (vardas pakeistas) neramiai muistėsi  ir tylėjo.

- Įsivaizduoji, šis mamos lepūnėlis su draugais šią naktį važinėjosi mano mašina! Visa laimė, kad nieko nenutiko, o ir policijai, ačiū dievui, nepakliuvo,– neslėpdamas nepasitenkinimo paaiškino nemalonią situaciją jaunuolio tėvas.

Pora jau buvo suspėjusi išsiaiškinti, kad jų jaunėlis sūnus kartu su draugais tylutėliai, kad nepajustų tėvai, išsistūmė automobilį iš kiemo, o tada jau išdūmė savais keliais. Tiesa, taip pat tyliai sugrįžti nepavyko. Motina, įpratusi visada sulaukti grįžtančio sūnaus, pastebėjo gudruolius stumiančius mašiną kieman.

- Vakarėlis buvo tolokai už miesto, niekaip nebūtume suspėję. Be to, aš jau moku vairuoti. Pats,  tėti, išmokei, - teisinosi Audrius.

Vaikino pasiteisinimas, kad vakarėlyje išgėrė „tik alaus“, visai pribloškė tėvus. Tvarkingoje, darnioje šeimoje tai buvo pirmas rimtas Audriaus nusižengimas. Buvo galima neabejoti, kad tėvai imsis visų priemonių, kad panašūs Audriaus žygiai nepasikartotų.

Situacija, kurią netyčia teko stebėti, leidžia daryti išvadą, kad nuo panašių savo atžalų „žygdarbių“ nėra apsaugota nė viena šeima. Pedagogai ir psichologai teigia, kad tokius nusižengimus dažniausiai daro paaugliai, stokojantys tėvų dėmesio arba augantys socialinės rizikos šeimose. Daugiausia tokių nusikaltimų padaroma vasaros laikotarpiu bei švenčių metu. Pasivažinėjimai giminaičių ar tėvų automobiliais sudaro tik menką visų nepilnamečių įvykdomų nusikaltimų dalį ir daugeliui atrodo, kad tai tik nekalta išdaiga. Bėda ta, kad ši nusikaltimo rūšis dažniausiai eina kartu su nepilnamečių alkoholio, narkotikų vartojimu, vagystėmis, nelaimėmis kelyje.

Kodėl paaugliai taip elgiasi?

Nors įprasta manyti, kad paauglystė prasideda nuo 14 metų, psichologai, pedagogai ir tėvai vis dažniau pastebi, kad su šio amžiaus tarpsnio problemomis susiduria vis jaunesni vaikai. Dažnai 10 – 12 metų vaikai jau susiduria su paauglystės krize ir visais su ja susijusiais sunkumais. Tai tampa iššūkiu ne tik jiems, bet ir šeimai, mokyklai. Savęs ieškojimas augančiam žmogui yra tikras išbandymas. Jis nori paskelbti visam pasauliui, kad jau yra suaugęs, tuo tarpu jo charakterio bruožai dar tik formuojasi, nėra ir taip trokštamo socialinio savarankiškumo. Dėl to  paaugliai dažnai yra konfliktiški, turi elgesio problemų, daro nusikaltimus. Nesantaika šeimoje, asocialių draugų įtaka, akivaizdi socialinė diferenciacija,  alkoholis, narkotikai, abejotinos vertės TV laidos ir daugybė kitų neigiamų veiksnių formuoja aplinką, nepalankią  teigiamam jauno žmogaus vystymuisi. Nusikalstamą paauglio elgesį dažnai iššaukia tik vieno iš tėvų turėjimas, žemas tėvų išsilavinimas.  Pastebėta, kad dažniau nusikalsta globos namų auklėtiniai, teistų tėvų vaikai bei vaikai, kurių tėvai yra išvykę dirbti į užsienį.

Kaip padėti jaunam žmogui saugiai užaugti?

Kiekvienas vaikas, paauglys nori jaustis saugus, pripažintas, pastebėtas. Teigiamos emocijos bendraujant, dėmesys yra labai svarbūs kelyje į suaugusiųjų ir paauglių tarpusavio supratimą. Asmeninis tėvų pavyzdys, šiltas emocinis ryšys tarp šeimos narių, kasdienis nuoseklus bendravimas, domėjimasis paauglio problemomis ir laimėjimais stipriai sumažina blogo elgesio ar nusikaltimų riziką. Savo nenorą ar nemokėjimą bendrauti su vaiku tėvai dažnai bando pateisinti dideliu užimtumu, o nuoširdų pokalbį kartais bando pakeisti dovana. Patyrę pedagogai į aklavietę patekusiems tėvams dažnai pataria prisiminti savo paauglystę, nes kelias į suaugusiųjų pasaulį, nors ir gerokai kitoks nei dabar, buvo toks pat sunkus. Siekiant užkirsti kelią paauglių nusikalstamumui, daug ką gali padaryti ir mokykla. Tinkamas ugdymo, popamokinės veiklos organizavimas yra labai reikšmingas. Akivaizdu, kad pasitaiko atvejų, kai nuolatiniai mokytojų priekaištai, pažeminimai gali sukelti tik priešiškumą mokyklai. Nuolat iš pamokų bėginėjantiems arba net pašalintiems iš mokyklos paaugliams dažniausiai nėra kur dėtis, jie neturi ką veikti. O tai jau tiesiausias kelias į nusikaltimų pasaulį. Visuomenei, tėvams, pedagogams labai svarbu nuo pat ankstyvos vaikystės formuoti tvirtas ir teisingas vaiko gyvenimo nuostatas. Ryšys tarp šeimos ir mokyklos tik padės užkirsti kelią galimiems nusikaltimams. Nors Lietuvoje dirba ne viena tarnyba, besirūpinanti nepilnamečiais, padariusiais didesnius ar mažesnius nusikaltimus, veikia ne vienas šią problemą reglamentuojantis įstatymas, tačiau prevencinis darbas su rizikos grupei priklausančiais paaugliais yra perspektyviausias. Šiam darbui turėtų būti pajungta visa vietos bendruomenė: savivaldos institucijos, policija, socialiniai darbuotojai, dirbantys su įvairių rizikos grupių nepilnamečiais, sveikatos ir kultūros įstaigų darbuotojai, pedagogai. Nepilnamečių bendrasis bei profesinis ugdymas, jų laisvalaikio organizavimas, teisinis švietimas, psichologinė pagalba yra keliai, vedantys į mažesnį paauglių nusikalstamumą.

Sigutė PUMPUTIENĖ

Straipsnis spausdintas 2012 m. rugsėjo 25 d. laikraštyje. Nr. 73 (2731)

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija