20 Vasaris 2020, Ketvirtadienis

 

Pirmas
 

Šeštadienį, kai buvo pažymima Tarptautinė neįgalių žmonių diena, per televiziją ne kartą girdėjau ne tik žodį  ,,neįgalus”, bet ir ,,pagyvenęs” . Tiesa, kalbantieji vietoje pastarojo neretai sako ,,senjoras”, ieško kitokių sinonimų. Mat atrodo, kad tas ,,pagyvenęs” skamba lyg koks įžeidimas. Pamenu, ir neįgaliuosius daug dešimtmečių vadinome invalidais. Tik paskui kažkaip susizgribome, jog ,,neįgalus” skamba kažkaip aptakiau, švelniau. Lygiai taip, kaip tarybiniais laikais buvo imta ,,perkrikštyti” kai kurias profesijas. Karvių melžėjos žurnalistams jau nebeleido šviesiai tiesiai vadinti melžėja. Reikėjo rašyti, jog kalbėjausi su ,,karvių mechaninio melžimo operatore”. Net valytoja nebebuvo valytoja, o… ,,švaros palaikytoja”. Atrodė juokinga. Tačiau tendencija ,,vynioti į vatą“ tai, ko nereikia vynioti, išliko gaji.
Tada, nors ir kaip ,,bevartytum” žodžius, dar išlikdavo aiški esmė. Žodžiu, galėjai susigaudyti ,,whoo iš whoo”. Dabar kartais iš viso sprendžiu rebusą, kai koks nors pakalbintas pasako savo pareigas. ,,Menedžeris”, ,,distributorius”, ,,logistas“ ir taip toliau, ir panašiai. Kartais tenka griebtis net žodyno. Deja, senuosiuose žodynuose tokių žodžių taip pat nerandu. Matyt, jau esu pagyvenęs ne tik aš, bet ir lietuvių kalbos žodynai. Naujoviškai sakant - senjoras. Nors į mane niekas nėra kreipęsis ,,Gerbiamas senjore“ ar panašiai. Gal dar neatėjo laikas? Čia man kažkaip įdomu pasidarė, nuo kada žmogus pasidaro pagyvenusiu. Na, jeigu jau esi žilas ir su barzda, sukumpęs ir su lazda, tai jau akivaizdu - pagyvenęs. Bet pažįstu pražilusių ir keturiasdešimtmečių. Juk nesakysi, kad vyras iš stuomens ir iš liemens, pačiame gerume, dar neįvardijamas pagyvenusiu, nors už nugaros ir turi tuos kelis dešimtmečius.
Ėmiau analizuoti savo gyvenimišką patyrimą, prisiminti pažįstamus. Ir štai kokią išvadą padariau  amžius čia kartais visai niekuo dėtas. Manding, kai kurie žmonės jau gimsta pagyvenusiais. Toks - mūsų buvęs kolega Benius. Regis, jau nuo jaunystės jis buvo toks išmintingas, toks protingas, tarsi senelis. Kokia tema kalbą bepradėtum, jis visada ,,užviršuodavo” savo argumentais. Visais klausimais. Ir apie  istoriją, ir apie ligas, globalinį atšilimą, sliekų veisimą ir taip toliau, ir panašiai. Tiesa, beveik visada nusišnekėdavo ,,į lankas”, bet užčiaupti jo niekas negalėjo.
Kažkaip prisiminiau Benių sėdėdamas rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Ten irgi yra žmonių, bet kokiais klausimais norinčių pasakyti savo nuomonę ir kalbančių dažniau už kitus. Vieną iš jų pagal kalbas tikrai pavadinčiau ,,pagyvenusiu”, nors nėra nei žilas, nei sulinkęs, nei su lazda. Tai jis akmenų grindiniu reikalauja iš naujo kloti kelius bei gatves, tai ima, tarkim, rekomenduoti Tauragės gatvių remontą pradėti ne nuo labiausiai apleistų ir duobėtų, bet nuo turinčių ,,gražiausius pavadinimus “. Tarkim, Kovo 11-osios gatvė savo pavadinimu reikšmingesnė nei Žemaitės, tad nuo jos ir pradėkim… Nesu joks deputatas, neturiu mandato, tad į svarstymą negaliu „įsikišti”. Tačiau tikrai esu pagyvenęs ir galiu priminti, jog  ta Kovo 11-osios gatvė anksčiau vadinosi Salomėjos Nėries gatve. Deja, atgavus nepriklausomybę, tie pagyvenusieji ne kūnu, o protu ėmėsi teisėjų vaidmens ir nuteisė mūsų tautos poetę ,,myriop”. Taip sakant, pasiuntė užmarštin. Nes ji yra parašiusi poemą apie Staliną. Bet jei tie ,,seneliai” moka skaityti ir yra ėję į mokyklą, negali neprisiminti nemarių poetės kūrinių apie Eglę žalčių karalienę, našlaitėlę Sigutę, širdį draskančios meilės lyrikos, tame tarpe ir Tėvynės meilės. Tos pačios, kurią ir mes visi mylime, kuri atsitiesė po Kovo vienuoliktosios Nepriklausomybės akto. Šios gatvės pavadinimo pakeitimas man, filologui, buvo skaudus smūgis. Gal ,,seneliai-deputatai” nebeprisimena to ,,pergalingo” žygio, kai ėjo per namus ir rinko parašus, reikalaujant išbrauti iš tauragiškių atminties poetės vardą. Laimei, kad gatvės dar ,,neperkrikštijo” kokio savo ,,pagyvenusiųjų” partijos lyderio vardu…
Atleisk, mielas skaitytojau. Žadėjau sau, kad per adventą susilaikysiu nuo visokių pagundų, tame tarpe ir nuo politikos. Bet kažkaip išsprūdo. Ką padarysi, esu jau pagyvenęs. Beveik nepakaltinamas... 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija