28 Vasaris 2020, Penktadienis

 

Pirmas
 

Prieš 700 metų istoriniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas žemaičių karvedžio Mažono vardas. Birželio 29, 30 dienomis gyvenvietėje vyks šventiniai renginiai, skirti šiai ženkliai datai paminėti.

Sigutė PUMPUTIENĖ

Gal karvedžio Mažono 700 metų paminėjimo jubiliejus laikytinas gyvenvietės vardadieniu?

Jei tikėti legendomis, čia, kur dabar įsikūrę Mažonai, kadaise buvo žemaičių didžiūno Mažono valdos. Šis karvedys minimas 1311 – 1314 metų istoriniuose šaltiniuose. Su jo vardu ir siejamas gyvenvietės pavadinimas. Įsitaisę prie Žukauskinės ir Žlebniagirės miškų, šalia Šunijos ir Irtuonos, išpuošti puikiais Akmenos vingiais, Mažonai džiugina savo žaluma ir ramybe. XX a. pradžioje  čia gyveno vos 240 žmonių, ir kaimas mažai kuo skyrėsi nuo aplinkinių gyvenviečių. Išaugo sovietiniais metais, kai tapo apylinkės ir kolūkio centru. 1950 metais Mažonai buvo Sungailiškių apylinkės centras. Nuo 1994 metų tapo net 50 gyvenviečių jungiančiu Mažonų seniūnijos centru. Čia įsikūrę kultūros namai, seniūnija, medicinos punktas, biblioteka, kaimo turizmo sodyba „Medžioklės ragas“, parduotuvė „Molupis“. Šiuo metu vis mažiau gyventojų užsiima ūkininkavimu, daugelis dirba Tauragėje. Mažonai pamažu tampa priemiestine gyvenviete.

1948 metais įkurta mokykla kito kartu su gyvenviete: iš pradžių buvo pradinė, vėliau septynmetė, aštuonmetė. Dabar seniūnijos administracijos pastate veikia Pagramančio pagrindinės mokyklos Pagalbos vaikui grupė, kurioje mažuosius mažoniškius ugdo mokytoja Regina Beišienė. Vietiniai gyventojai gerai prisimena mokykloje dirbusius pedagogus Feliksą Butvydą, Balį Macnorių, Danutę Jonaitienę, Rasą Dulaitienę, Liną Zemeckienę ir daugelį kitų. Mažonų vardą garsina čia gimę kunigas Antanas Ivanauskas, gydytojas Fabijonas Ivanauskas, agronomas prof. Juozas Mockaitis. Šiuo metu čia gyvena žinoma tautodailininkė Juzefa Bružienė, rūbų modeliuotoja Nijolė Kiniulienė.

2005 metais    Prezidento dekretu buvo patvirtintas Mažonų herbas. 2006 metais gyvenvietės gatvėms suteikti pavadinimai.

Pas blogus žmones gandrai negyvena

Žalumoje paskendusi gyvenvietė stebina savo švara ir tvarkingumu. Išpuoselėtos vejos ir gėlynai, renovuoti kultūros namai, tvarkinga seniūnijos aplinka džiugina akį. Apie kasdienius mažoniškių rūpesčius, džiaugsmus ir darbus geriausiai žino Mažonų seniūnas Jonas Samoška. Šiuose kraštuose jis dirba nuo 1989 metų, seniūnu tapo 1995-aisiais, todėl vietiniai gyventojai jau seniai jį laiko savu, o šeimininkiškas, atsakingas  seniūno požiūris į savo darbą čia gyvenančių žmonių yra labai vertinamas.

- Mažonų seniūnija labai didelė, tačiau svarbiausi renginiai ir įvykiai sukasi pačiuose Mažonuose. 2010 metais čia gyveno 586 gyventojai. Liūdna, bet vietinių, tikrųjų mažoniškių gretos vis mažėja. Vis daugiau tauragiškių čia perka sodybas ir kuriasi naujam gyvenimui. Būtų smagu, kad naujai atvykusieji neatsitvertų aukštomis tvoromis ir kuo aktyviau įsijungtų į visos bendruomenės gyvenimą, - kalbėjo Jonas Samoška.

Jis džiaugėsi, kad Mažonuose nėra asocialių, stipriai girtaujančių šeimų. Pasak seniūno, čia gyvena darbštūs, tvarkingi žmonės.

- Kad žinotumėte, kaip sunku per gražiausios sodybos rinkimus išrinkti pačią puikiausią, - sakė Jonas Samoška.
Gyvenvietėje yra daug gražiai besitvarkančių. Tai Petronėlė Česnavičienė, Ona ir Bronius Rudžiai, Lina ir Alfonsas Arlauskai, Milana ir Rolandas Beišiai, Albinas Vaitiekus ir daugelis kitų.

Mažonų žmonės mėgsta sueiti draugėn. Kaip sakė kultūros namų kultūrinių renginių organizatorė Birutė Kaminskienė, įvairios tradicinės, kalendorinės šventės žmonių yra labai mėgstamos. Per daugelį metų kurtas saviveiklinio muzikavimo, dainavimo, vaidinimo tradicijas puoselėja ir palaiko Nijolė Paulikienė, Klema Fetingienė, Lina Arlauskienė, Stefanija Ramoškienė, Petras Vasiliauskas, Jonas ir Regina Beišiai ir daugelis kitų.

Pasak seniūno Jono Samoškos, Mažonų jaunimas sportą mėgsta labiau nei dainas. Aivaras Buzas, Steponas Venckaitis, Tomas Švetkauskas nuolat dalyvauja organizuojamuose sportiniuose renginiuose. Kartu su kitais seniūnijos sportininkais mažoniškiai šiais metais V-osiose Tauragės seniūnijų sporto žaidynėse iškovojo 2-ąją vietą.

Dar 2004 metais įkurta kaimo bendruomenė „Mažonų rytas“, vadovaujama Laimos Šveikauskienės, nuo 2005 metų įgyvendino apie 20 įvairių projektų, padėjusių ženkliai pagerinti Mažonuose organizuojamų renginių kokybę. Bendruomenės entuziastų organizuojama veikla labai padeda suburti vietos žmones bendravimui.

- Visi apsilankę Mažonuose negali atsistebėti, kad pas mus taip gražu, tvarkinga. O svečių tikrai netrūksta. Nuolat vyksta įvairūs rajoniniai seminarai, kiti renginiai, - kalbėjo Jonas Samoška.
 Seniūno teigimu, darbams galo tikrai nėra. Gyvenvietė neturi kanalizacijos, žmonės pageidautų geresnių kelių, nepakenktų ir pėsčiųjų takas. Reikia ieškoti žemės naujam sporto aikštynui. Naujos  poilsio zonos projektas laukia savo įgyvendinimo.

- Viskas priklauso nuo žmonių, - įsitikinęs seniūnas Jonas Samoška.

Jo manymu, tik kartu ir nuoširdžiai dirbant galima pasiekti gerų rezultatų. Jis pats nedirba „valdiškai“ nuo aštuonių iki penkių ir labai vertina tuos, kurie yra visuomeniški, kartais nepagaili savo laisvo laiko ir jėgų visos bendruomenės labui. Jo manymu, svarbus ir savarankiškas seniūnijų finansavimas. 

- Kai gali pats tvarkytis, kai kartu dirba daug savo darbą ir savo kraštą mylinčių žmonių, ir su „mažais pinigais“ gali daug padaryti, - sakė Jonas Samoška.
Tokių žmonių Mažonuose tikrai esama. Ne veltui pastaruoju metu gyvenvietę taip pamėgo gandrai. O jie pas blogus žmones, kaip žinia, negyvena.
    
Šventė žada būti graži

- Švęsime dvi dienas, todėl birželio 29, 30 dienomis visus, ilgai namie nebuvusius ir čia gyvenančius, savus ir svečius kviečiame apsilankyti Mažonuose, - nuoširdžiai kvietė Mažonų  kultūros namų kultūrinių renginių organizatorė Birutė Kaminskienė.

Jos teigimu, šventei ruoštasi iš anksto. Kaimo bendruomenės „Mažonų rytas“ pirmininkė Laima Šveikauskienė su Birute Kaminskiene, planuodamos būsimos kaimo šventės scenarijų, parengė projektą „Ilgaamžiškumas slypi bendruomeniškume“ ir paprašė Vietos veiklos grupės finansinės paramos. Buvo gauta ženkli suma, skirta projekto įgyvendinimui.
- Prie kultūros namų pastatėme estradą šventiniams renginiams, bet manome, kad šis statinys mažoniškiams bus reikalingas ir ateityje. Kad gyvenvietėje būtų gražu ir tvarkinga, teko įsigyti ir traktorių vejoms pjauti,- dalykiškai apie būsimos šventės rūpesčius kalbėjo seniūnas Jonas Samoška.

Seniūno teigimu, bus pastatytas stogastulpis „Karvedžiui Mažonui“. Ąžuolą kūriniui padovanojo Stanislovas Mačiulis iš Užbūdupio, darbo autorius – Darius Jakaitis.
- Už projekto lėšas įsigijome tautinių rūbų, kuriais meninės programos dalyviai puošis per jubiliejinį pasirodymą. Visi apsilankiusieji šventėje galės pamatyti fotografijų parodą „Praeičiai ir dabarčiai“, eksponuojamą kultūros namuose. Joje bus galima išvysti jau prabėgusių gyvenimų akimirkas ir šių dienų Mažonus bei jų gyventojus, - pasakojo Birutė Kaminskienė.

- Laukiame daug garbių svečių. Žada atvykti delegacija iš Punsko savivaldybės, su kuriais dar prieš dešimtį metų esame pasirašę bendradarbiavimo sutartį. Atvažiuos ir Klaipėdos rajono, Dovilų bendruomenės  atstovai. Su doviliškiais draugaujame jau penktus metus,- džiaugėsi seniūnas Jonas Samoška.

Pasak kultūrinio darbo organizatorės Birutės Kaminskienės, stogastulpio atidengimas, eisena per gyvenvietę, mišios senosiose kapinaitėse mažoniškiams turėtų padėti prisiminti savo tėviškės istoriją, Anapilin išėjusius protėvius. Smagią nuotaiką žada spektaklio „Trys mylimos“ premjera, kurioje vaidins vietos aktoriai. Koncertuos vietos saviveiklininkai, „Dainos teatras“ iš Tauragės, vadovaujamas Lolitos Nausėdienės, jungtinis Tauragės „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos ir muzikos mokyklos pučiamųjų instrumentų orkestras (vad. Kazys Bivainis ir Tadas Geštautas), visiems žinoma grupė „Jonis“.

- Tikimės, kad garbingą kažkada čia gyvenusio karvedžio Mažono 700 metų paminėjimo jubiliejų švęsime prasmingai, - sutartinai sakė ir Birutė Kaminskienė, ir Mažonų seniūnas Jonas Samoška.

Komentarai

 #
tai čia apie Šustės bendražygį-buvusį milicininką rašo?
 
 #
laba grazu, kat tep graze zadat svensti tai idomu, naudinga ir laba reikalinga. deku Devuliu kad turet tokiu gabiu, darbsciu ir maloniu zmoniu o ypac Seniuna ir veiklanses p. Birute ir Juzefa. deku.
 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija