6 Balandis 2020, Pirmadienis

 

Pirmas
 

Dirbantiems tėveliams bene didžiausias galvos skausmas – kaip užimti savo atžalas po pamokų. Vieni užrašo vaikus į kuo daugiau būrelių, pasibaigus pamokoms patys sprunka iš darbo ir vežioja juos į įvairias ugdymo įstaigas, kiti tiesiog įduoda buto ar namo raktą ir vaikui palieka teisę pačiam nuspręsti, ką veikti, dar kiti siunčia savo atžalas pas senelius. Galbūt labiausiai pasisekė tiems tėveliams, kurių vaikų lankomose mokyklose yra pailgintos dienos grupės.

 

Kai kuriose Tauragės rajono mokymo įstaigose taip pat veikia pailgintos dienos grupės pradinukams. Jose tėvų pageidavimu po pamokų vaikus prižiūri ir užima mokytoja. Tai ypač patogu tiems tėvams, kurių vaikais negali pasirūpinti vyresni broliai, seserys ar seneliai. Žinodami, kad po pamokų vaikas namuose bus vienas, tėvai negali ramiai dirbti, dažnai jam skambinėja, domisi, ką veikia, ar pavalgė ir t. t. Ypač daug rūpesčio kelia atšalę orai, ant upių ir tvenkinių užsitraukęs ledas. Neprižiūrimi vaikai gali susivilioti žiemos malonumais, o tuomet iki nelaimės – tik vienas žingsnis.

Užrašę vaikus į pailgintos dienos grupę, tėvai jaučiasi saugūs, nes mokykloje jie turi su kuo pabendrauti, gali pažaisti lauke, papietauti, paruošti pamokas.

Pasidomėjus Tauragės rajono savivaldybės švietimo skyriuje, paaiškėjo, jog šiais metais pailgintos dienos grupės veikia „Aušros“, Jovarų, „Šaltinio“, Martyno Mažvydo, Tarailių, Gaurės, Lomių pagrindinėse mokyklose, Žygaičių gimnazijoje bei Batakių vidurinėje mokykloje.

Grupės perpildytos

„Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorė Jūratė Lazdauskienė minėjo, jog šiais mokslo metais, atsižvelgiant į tėvelių pageidavimus, mokykloje veikia dvi pailgintos dienos grupės. Jas lanko apie 52 vaikučiai. Jos teigimu, dirbantys tėveliai labai nori, kad jų atžalos saugiai leistų laiką pailgintos dienos grupėje. Viena iš mokykloje veikiančių grupių dirba ilgesnį laiko tarpą - iki šešių valandų. Tai ypač patogu tėveliams, dirbantiems visą darbo dieną.

- Mūsų pedagogės dirba su vaikučiais labai išradingai. Vaikai čia ne tik paruošia pamokas, bet ir turiningai leidžia laiką. Ypatingai tėveliai patenkinti mokytojos Reginos Brazaitės darbu. Organizuodama laisvalaikį, ji sugeba vaikus įtraukti į ugdomąją veiklą taip, jog šie to net nepastebi. Žaisdami jie skaito, skaičiuoja, piešia, - pasakojo „Šaltinio“ pagrindinės mokyklos direktorė.

Martyno Mažvydo pagrindinėje mokykloje taip pat veikia dvi pailgintos dienos grupės. Direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilma Venckienė sakė, jog grupės yra perpildytos, mokykla negali patenkinti visų tėvelių prašymų. Jos teigimu, pirmiausia priimami tie vaikai, kurių tėveliai dirba, kurių tėveliai išvykę į užsienį, o vaiko priežiūra patikėta artimiems giminaičiams (tokių vaikų mažėja, nes pasirūpinama jų globa), arba kurie gyvena kaime, ir vaikas neturi kur laukti autobuso.

- Šiuo metu pailgintos dienos grupėse yra po 30-32 vaikus. Jas lanko priešmokyklinukai ir 1-4 klasių mokiniai. Aišku, mokytojoms sunku dirbti su tokiu būriu vaikų, tačiau retai kada jų tiek būna vienu metu. Pamokos vaikams baigiasi skirtingu metu, vėliau daugelis išeina į būrelius, vykstančius Moksleivių kūrybos centre, Muzikos ar Sporto mokyklose. Tėveliai, rašydami prašymus, pažymi, kokius būrelius vaikai lanko, nurodo savaitės dieną ir valandą, kad mokytojos galėtų jiems priminti. Taip pat prašyme būtina nurodyti, kas kurią savaitės dieną pasiims vaiką, kad neišeitų vienas ar su svetimais žmonėmis. Jei tėvai pažymi, kad gyvena netoli ir vaikas saugiai grįš namo vienas, tuomet išleidžiame. Reikalaujame, kad būtų nurodyti abiejų tėvų telefonų numeriai, kad, esant būtinybei, būtų galima susisiekti, - pasakojo direktoriaus pavaduotoja ugdymui Vilma Venckienė.

Saugumas už prieinamą kainą

Tėveliams, kurių vaikai lanko pailgintos dienos grupę, už jų priežiūrą per mėnesį tenka mokėti 25 litus. Šie pinigai keliauja į savivaldybės biudžetą. Nereikia mokėti už šventines dienas, moksleivių atostogas arba jei vaikas mokyklos nelankė dėl ligos. Tuomet tėvai pateikia gydytojo pažymą, ir tos dienos išskaičiuojamos. Visiškai už vaikų priežiūrą pailgintos dienos grupėje nereikia mokėti tik socialiai remtinoms šeimoms, kurios gauna socialinę pašalpą.

Paklausta, ar tėveliai patenkinti vaikų priežiūra, užimtumu, ar nekyla kokių konfliktų, direktoriaus pavaduotoja Vilma Venckienė sakė, jog kiekvienais metais yra atliekami tyrimai ir visuomet atsižvelgiama į tėvų pageidavimus.

- Pavyzdžiui, pailgintos dienos grupėje mokytojos neprivalo pasirūpinti, kad vaikai paruoštų pamokas, tačiau tėveliai nori, kad jos padėtų, paaiškintų, ko jie nespėjo įsisavinti per pamokas. Ir toks noras suprantamas, nes grįžusiems iš darbo tėveliams tikrai nėra jokio noro dar ruošti su vaikais namų darbus. O čia jų atžalos gauna kvalifikuotą pagalbą, - įsitikinusi Vilma Venckienė.

Kartais suskausta širdelė...

Apsilankius pailgintos dienos grupėse, vaikučių dar buvo nedaug. Vieni piešė, spalvino, kiti vartė knygeles, skaitė, dar kiti jau dūko koridoriuje, mėtė minkštą kamuoliuką. Mokytojos rūpinosi ką tik atėjusiais, kad šie laiku pavalgytų.

Martyno Mažvydo pagrindinėje mokykloje pailgintos dienos grupėse dirba patyrusios mokytojos Regina Kazėnienė ir Daiva Poškienė. Paklaustos, kaip pavyksta susitvarkyti su tokiu dideliu būriu pavargusių mažylių, ar jiems neprailgsta laikas grupėje, ar nesiprašo išleidžiami namo anksčiau, mokytojos tvirtino, jog vaikai jau yra įpratę prie režimo. Mokytoja Regina pripažino, jog pasibaigus pamokoms, kai kiti klasės draugai eina namo, kai kuriems vaikučiams suskausta širdelė – jie irgi nori. Tačiau kai vaikams pasiūloma įdomi veikla, jie greitai apie tai pamiršta. Būna, kad užsižaidę nebenori net namo ar į būrelius eiti.

Įdomi veikla neleidžia nuobodžiauti

Mokytojos dar rugsėjo pradžioje parengia grupės veiklos planus, kuriuos patvirtina mokyklos vadovai. Juose numatyta, kad po pamokų vaikai turi atsipalaiduoti, pažaisti judriųjų žaidimų lauke (jei leidžia oro sąlygos) ar mokyklos koridoriuje. Specialiai tam įsigyta minkštų kamuoliukų, kad nebūtų didelio triukšmo ir neišdaužtų langų. Vėliau vaikai, padedami mokytojų, atlieka užduotis, kurių nespėjo klasėje, ruošia namų darbus. Mokytoja Daiva sakė, kad vaikučiai jau yra įpratę vieni kitiems netrukdyti, yra draugiški, gerbia vieni kitus. Kadangi  į grupę jie susirenka skirtingu laiku, vieni paruošia pamokas anksčiau, kiti – vėliau. Baigusieji tyliai pažaidžia stalo žaidimus. Mokytoja minėjo, kad grupėje vaikai ne visuomet gali atlikti visas namų darbų užduotis. Jiems sunkiau, kai reikia ką nors išmokti atmintinai arba papasakoti. Tokias užduotis vaikučiai dažniausiai atlieka namuose, prižiūrimi tėvelių. Apie 15 valandą valgomi iš namų atsinešti pavakariai, o po jų vieni vaikai išeina į būrelius, kiti grupėje taip pat užsiima lavinamąja veikla, popietė skiriama vaikų saviraiškai.

- Tėveliai, kurie rūpinasi, kad vaiko diena nebūtų monotoniška, užrašo jį į kuo daugiau būrelių. Vaikas, turėdamas įdomios veiklos, nenuobodžiauja, todėl ir laikas, praleistas pailgintos dienos grupėje, jam neprailgsta, - tvirtino mokytoja Daiva.

Pasak mokytojų, nors grupės darbo laikas baigiasi 18 valandą, tačiau yra pasitaikę atvejų, kai paskutinius vaikučius tėvai pasiima iki 19 valandos. Tačiau abi mokytojos tvirtino, kad dirbti pailgintos dienos grupėje nėra labai sunku, nors, anot jų, patys tėveliai stebisi, kaip galima spėti sužiūrėti tokį didelį būrį vaikų.

Direktoriaus pavaduotoja Vilma Venckienė, kurios kabinetas yra tame pačiame koridoriuje, kur žaidžia grupės vaikai, juokiasi, kad kartais, kad galėtų dirbti, jai tenka užsidėti ausines. Tačiau ji supranta, kad vaikai negali visą dieną sėdėti tyliai, jie turi išsidūkti, išsikrauti...

- Gerai yra tai, kad jie nesėdi vieni namuose, o yra prižiūrimi. Pasibaigus pamokoms, vaikai gali toliau lavinti savo gabumus bei turiningai leisti laisvalaikį įvairiuose būreliuose. Prasminga ir tinkamai organizuota popamokinė veikla yra vienas iš gerus mokinių mokymosi rezultatus skatinančių veiksnių, - įsitikinusi Vilma Venckienė.

Kristina NEVELKIENĖ

Straipsnis spausdintas 2012 m. gruodžio 14d. laikraštyje. Nr. 95 (2752)

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija