28 Kovas 2020, Šeštadienis

 

Pirmas
 

Po praėjusio tarybos posėdžio, kada į jį buvo atvykęs Tauragės krašto muziejaus direktorius  Petras Jokubauskas ir viešai kreipėsi į tarybos narį Darių Petrošių dėl pagalbos surandant prieglobstį vienai iš muziejus ekspozicijų, P. Jokubauskas sulaukė netikėtos reakcijos. Pasak Tauragės krašto muziejaus direktoriaus, gatvėje jį užsipuolė kai kurie tarybos nariai ir apkaltino „darant“ politiką.

Primename, kad nemažai metų minėto muziejaus Tremtinių ir politinių kalinių kančių namų ekspozicija veikė Tauragės visuomenės sveikatos centro patalpose, istoriniame pastate, buvusiame Sovietų Rusijos ir Sovietų sąjungos vidaus reikalų liaudies komisariate (NKVD kalėjime, vadinamojoje „Šubertinėje“). Pradėjus Tauragės visuomenės pastato ir patalpų renovaciją iš Europos Sąjungos lėšų, Tauragės krašto muziejui priklausančios patalpos buvo atimtos, ekspozicija uždaryta, o eksponatai perkelti į sandėlį.

- To projekto nemačiau ir į jį nesigilinau, man buvo pasakyta, kad po remonto atgausim daugiau vietos nei turėjom iki renovacijos, atseit jos bus ne tik rūsy, bet pora kabinetų ir viršuje. Po kurio laiko, kai projektas jau ėjo į pabaigą, paaiškėjo, kad tų patalpų mums niekas neatiduos, nes pagal nustatytas taisykles 5 metus ten negalima vykdyti su muziejumi susijusios veiklos.

Pagalbos nesulaukė

Anot P. Jokubausko, tada jis iš karto kreipėsi į konservatorius, tiksliau, į konservatorių skyriaus pirmininką Antaną Stankų, kad jis padėtų, tarpininkautų. Buvo kreiptasi net į LR ministrą pirmininką Andrių Kubilių, kai šis viešėjo Tauragėje.

- Pagal taisykles, jei norėtume atsiimti minėto pastato patalpas, ES turėtume sumokėti visas lėšas, sudėtas į renovaciją. Prašiau rasti tas kelias dešimtis tūkstančių litų... Norėjau, kad grąžintų patalpas, jos istoriškai svarbios Tauragei, būtent čia buvo kankinami tremtiniai, politiniai kaliniai, čia ir turi būti muziejus!  A. Kubilius man pažadėjo, kad tai išspręs, tą girdėjau ne aš vienas, buvo daugiau žmonių, - pasakojo muziejaus direktorius.

Anot jo, prieš kiek laiko paaiškėjo, kad penkerius metus tikrai nieko buvusiame NKVD kalėjime vykdyti nebus galima, todėl buvo nuspręsta pagalbos ieškoti kitokiu būdu.

- Aš bandžiau šitą klausimą išspręsti su konservatoriais, dešiniaisiais, bet nepavyko, teko kreiptis į kairiuosius, jei anie nieko nesugebėjo, gal padės tie? O iš pastarųjų šiuo metu pats aktyviausias, įtakingiausias žmogus, mano nuomone, yra Darius Petrošius, kuris kandidatuoja į Seimą. Kreipiausi į jį, žinau, kad dabartinis Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius ir dauguma socialdemokratų dėmesingai į tokias problemas žiūri. Manau, kad jei jie Seime būtų turėję daugumą, aš tikrai būčiau tas patalpas gavęs, tikrai! Ir nėra dabar ko pykti, šiuo metu aš nesu politikas, nepriklausau jokiai politinei partijai, esu Savivaldybės biudžetinės įstaigos vadovas, man nereikia politikuoti, man reikia spręsti problemą! Internetiniuose puslapiuose reklamuojama, kad veikia Tremtinių ir politinių kalinių kančių namų ekspozicija, aš negaliu apgaudinėti žmonių ir ilgai laukti, kol kas kur ką duos. Maniau, kad viskas sklandžiai praeis, bet mane užsipuolė gatvėje, klausdami: „Ko tu čia politiką darai?!“, - tokiu opozicijos elgesiu stebėjosi Tauragės krašto muziejaus direktorius.

Pasiteiravus, kas konkrečiai buvo nepatenkinti pastarojo elgesiu, P. Jokubauskas atskleisti nepanoro.

Problema sprendžiama

 

Po paskutiniojo tarybos posėdžio, kada salėje sėdėjo ir pats Petras Jokubauskas, tarybos narys Darius Petrošius kreipėsi į kolegas dėl aklavietėje atsidūrusio muziejaus ir neveikiančios Tremtinių ir politinių kalinių kančių namų ekspozicijos. Jis pasiūlė minėtą ekspoziciją patalpinti viename iš pilies bokštų, kuris šiuo metu yra tuščias.

-  Vakarinis pilies bokštas anksčiau priklausė muziejui, jis išskirtinis tuo, kad turi rūsius, turėtume daugiau patalpų, galėtume eksponuoti. Vėliau, kai grąžins patalpas dabartinis Visuomenės sveikatos centras, sudėsim kitas ekspozicijas, nematau problemos, - su viltimi, kad problema pagaliau bus išspręsta, kalbėjo Tauragės krašto muziejaus direktorius.

Jis informavo, kad priešingu atveju muziejus privalės grąžinti pasitikėjimo teise gautą minėtą ekspoziciją Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai bei panaikinti šios ekspozicijos muziejininkės etatą.

Šiuo metu taryba laukia žinių iš Antano Stankaus, kuris pažadėjo dar šią savaitę gauti oficialų raštą, kuriame bus galutinis atsakymas dėl ekspozicijos likimo, kalbant apie buvusį NKVD kalėjimą.

- Aš pasakiau, kad kalbom netikiu. Kol nebus rašto, Visuomenės sveikatos centras negali su manimi sudaryti sutarties, kaip aš galiu laikyti materialines vertybes ir žmogų patalpose, kurios man neskirtos? Aš padaryčiau juridinį nusižengimą, o senatvėje pats sėdėti kalėjime nenoriu, - teigė Tauragės krašto muziejaus direktorius Petras Jokubauskas.

Vaiva KESERAUSKAITĖ

 

 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija