29 Vasaris 2020, Šeštadienis

 

Pirmas
 

Visą savaitę Tauragės „Aušros“ progimnazijoje viešėjo Erasmus + projekto „ Aktiver Schüler –aktiver Bürger“ („Aktyvus mokinys – aktyvus pilietis“) dalyviai iš Graikijos, Slovėnijos, Vokietijos bei Rumunijos bendrojo lavinimo mokyklų. Šis projektinis susitikimas Tauragėje - jau ketvirtas. Prieš tai pabuvota Kalamatoje (Graikija), Štrosja vas (Slovėnija) bei Linden mieste Vokietijoje.

Ankstyvą sekmadienio popietę Vilniaus oro uoste iš Frankfurto bei Vienos nusileidę lėktuvai atskraidino į Vilnių Erasmus+ projekto dalyvius. Visi svečiai buvo apgyvendinti „Europa City Vilnius‟ viešbutyje. Atsikvėpę prie puodelio kavos leidosi į pažintinę kelionę po Vilniaus istorines ir mūsų šaliai labai svarbias vietas.

Pirmiausia aplankytas Okupacijų ir laisvės kovų muziejus, įsikūręs buvusiuose KGB rūmuose, kur penkiasdešimt metų buvo planuojami ir vykdomi sovietų nusikaltimai. Projekto dalyviai susikaupę apžiūrėjo buvusį KGB vidaus kalėjimą, mirties nuosprendžių vykdymo patalpą bei šiuolaikines ekspozicijas, supažindinančias su nepriklausomybės praradimu XX a. viduryje, sovietų valdžios represijomis, pasiaukojama ir atkaklia lietuvių kova dėl nepriklausomybės atgavimo, giliai širdyje puoselėdami viltį, kad tokios tragedijos daugiau nepasikartotų.

Svečiai aplankė Vilniaus arkikatedrą baziliką, Gedimino pilį, Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių Gedimino bei Mindaugo paminklus, grožėjosi senamiesčio architektūra, lankėsi Lietuvos Respublikos Seime, susipažino su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo istorija, 1991 metų sausio įvykiais, aplankė tuo laikotarpiu statytas barikadas, bylojančias apie begalinį lietuvių tautos laisvės troškimą, lankėsi Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, fotografavosi prie Prezidentūros, aplankė VU filologijos fakulteto M. K. Sarbievijaus kiemą, grožėjosi Pilies gatvele bei Aušros vartais.

Vėlų pirmadienio vakarą pasiekė Tauragę. Jaunųjų projekto dalyvių laukė juos sutikusios priimti šeimos, kurioms irgi buvo didelis iššūkis iškart praturtėti  2 ar net 3 vaikais. Tačiau jos su šia užduotimi puikiai susidorojo, stengėsi kaip galima įdomiau užimti svečius – vieni vyko stebėti krepšinio varžybų Kauno sporto halėje, kiti išmėgino savo sportinius gebėjimus Taurų nuotykių parke ar lankė istorines Tauragės vietas.

Į antradienį vyksiančią konferenciją „Aktyvus mokinys - aktyvus pilietis. Aktyvūs piliečiai - atsakinga visuomenė“ pakvietėme Tauragės  M. Mažvydo,  „Šaltinio“ progimnazijų bei Jovarų pagrindinės mokyklos vokiškai kalbančių bendruomenių atstovus. Projekto dalyviai bei svečiai vokiečių kalba pristatė savo mokyklas bei juose vykdomas veiklas, kartu įsitraukdami į Vilniaus Goetės instituto projektą, skirtą vokiečių kalbos savaitei „Ö kaip vokiškai?“, buvo vaišinami tai progai skirtais saldumynais.

Projekto dalyviai susitiko su Tauragės rajono meru D. Kaminsku, kuris maloniai atsakė į svečių klausimus. Aplankytas Tauragės krašto muziejus „Santaka“, susipažinta su Tauragės miesto lankytinomis vietomis. Aplankytas Kauno IX fortas bei Vytauto Didžiojo karo muziejus. Kūrybinių dirbtuvių metu diskutuota apie žmogiškąsias vertybes - sąžiningumą, patikimumą, pilietiškumą, pareigingumą. Kalbėtasi apie šių vertybių ugdymą, apie sprendimų priėmimą, patriotiškumą, meilę tėvynei ir apie tai, ką reiškia būti laisviems.

Jaunųjų projekto dalyvių vadovai taip pat neliko be veiklos: kol mokiniai  dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, jų mokytojai gamino jiems lietuviškus šaltibarščius bei kepė bulvinius blynus. Jų pagamintų patiekalų kokybę bei skonį vertino mokiniai - ant stalo liko tik tuščios lėkštės.

Projekto dalyviai nekantriai laukė penktadienio susitikimo su „vilko vaikais“. Ši tema, labai skaudi Vokietijai, kitoms projekte dalyvaujančioms šalims, deja, buvo beveik nežinoma. Į susitikimą su mokiniais atvyko dvi Edelweiso draugijos narės - Ela Matemaitienė (Ela Karin Macik) bei Valerija Čepienė (Waltraut Mint). Susitikimas prasidėjo Vokietijoje sukurtu filmu apie „vilko vaikus“ bei jų likimus praėjus ne vienam dešimtmečiui. Po to abi viešnios papasakojo, kaip jos, 3 ir 5 metų mergaitės, netekusios tėvų ir kitų artimųjų, keliavo iš Königsberg srities į Lietuvą ieškodamos kąsnio duonos. Jų laukė nemaži išbandymai - nakvynės miške, šieno kupetoje ar šuns būdoje, ne visada pasiekiamas maistas ir smurtas jas trumpam priglaudusiose šeimose. Moterų išgyvenimai iki ašarų sujaudino projekto dalyvius, ir jie pažadėjo grįžę papasakoti  apie „vilko vaikus“ savo mokyklose bei savo šeimos nariams.

Svečiai aplankė Požerūnus, kur apžiūrėjo paminklą Tauragės konvencijai, o iš ten pasiekė sieną su buvusia Prūsija. Norkaičių amatų centre susipažino su šios bendruomenės veikla, mokėsi lieti žvakes, velti, klausėsi lietuviškų dainų, o svečiai iš Graikijos pradžiugino visus pakviesdami pašokti graikiškų šokių. Čia visiems dalyviams įteikti sertifikatai, padaryti bendri paskutiniai kadrai.

Mokiniai paskutinį vakarą praleido šeimose, o mokytojai atsisveikino su mokyklos bendruomene prie kavos puodelio. Visus projekto dalyvius siejo vienas noras – dar kartą susitikti.

Erasmus+ projektai – tai ne tik galimybė pagilinti savo užsienio kalbų žinias, mokytis užsienio kalba tarpusavio bendravimo bei bendradarbiavimo paslapčių, bet ir galimybė pažinti kitas šalis ne kaip turistui, o kaip laukiamam naujam šeimos nariui.

R. Bandzinienė,

Erasmus+ projekto „Aktyvus mokinys - aktyvus pilietis“ koordinatorė

 

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija