5 Gruodis 2019, Ketvirtadienis

 

Pirmas
 

Jovariškiai jau penketą metų iš eilės renka gražiausias sodybas. Šiemet išrinktos trys pačios gražiausios sodybos ir dar penkios laureatės. Pačios gražiausios sodybos titulas atiteko Kundroto gatvėje esančiai Antano ir Danguolės Juozaičių sodybai, antroji vieta paskirta Pajūrio g. 3 sodybai, o trečioji gražiausia sodyba įsikūrusi Saulės g. 47. Laureačių titulus gavo net dvi Kundroto g. sodybos, kitos trys – Kosmonautų, Liepų ir Žvejų gatvėse.

 

Kaip renkamos gražiausios sodybos, į kokius kriterijus atsižvelgiama, „Tauragiškių balsui“ sutiko  papasakoti Jovarų bendruomenės pirmininkė Palmyra Gylienė ir jos pavaduotoja Sonata Jurgilienė. Pasak Jovarų bendruomenės pirmininkės, tradicija rinkti gražiausias sodybas atsirado tuomet, kai bendruomenė pradėjo rengti Joninių šventes. Būtent šių šventčių metu ir apdovanojami gražiausių sodybų šeimininkai.

- Kadangi Joninių šventė šiemet buvo organizuota jau penktą kartą, tai ir gražiausios sodybos rinktos penktą kartą. Išrinkti gražiausias sodybas – labai sunkus uždavinys. Kaip mes patys sakome, Jovarai – tai mažas kaimas mieste. Čia yra visko – ir sodų, ir daržiukų, ir išpuoselėtų gėlynų, ir bičių avilių. Labiausiai kreipiame dėmesį į bendrą vaizdą, taip pat žiūrime, ar sutvarkyta aplinka už sodybos tvoros, aplink ūkinį pastatą, anksčiau, kol tai buvo aktualu, pasidomėdavome, ar sodybų šeimininkai turi atliekoms skirtus konteinerius. Sodybų šeimininkus mes įpratome skirstyti į dvi kategorijas: kruopštūs žmonės ir turtingi žmonės. Turtingieji pasisamdo dizainerius, idealiai sutvarkytoje aplinkoje nematyti pačių šeimininkų rankų šilumos, o kruopštieji viską daro patys savomis rankomis. Tokie ir yra šiemet išrinktos gražiausios sodybos šeimininkai Antanas ir Danguolė – be galo darbštūs žmonės. Nors matyti, kad tvarkant ir puoselėjant aplinką įdėta ir nemažai lėšų, tačiau viskas sukurta originaliai, pačių sodybos šeimininkų rankomis. Žavimės, kai 70-metė močiutė tvarkingai apkarpo kiekvieną medelį, puoselėja, ravi gėlynus, - vardijo atrankos kriterijus Palmyra Gylienė.

Pasak abiejų moterų, renkant gražiausias sodybas, komisijoje dalyvauja pagrindiniai Jovarų bendruomenės tarybos nariai. Pasiskirstoma į dvi komandas ir maždaug per savaitę aplankomos visos sodybos, išrenkamos labiausiai patikusios. Kitame etape iš tų atrinktų sodybų renkamos pačios gražiausios. Tuomet į komisiją pakviečiami praėjusių metų nugalėtojai, šiemet buvo pakviesta ir Jovaruose gyvenanti menininkė Jūratė Bytautė.

- Prieš apžiūrą vykusio tarybos posėdžio metu dar kartą aptarėme vertinimo kriterijus, svarstėme, kas gi puošia lietuvišką sodybą. Taip gimė mintis paieškoti darželiuose augančių rūtų, manėme, kad jos mūsų sodybose - retenybė. Rezultatai maloniai nustebino. Net 17-oje sodybų radome šį augalą ir jo augintojus burtų keliu apdovanojome Šiaulių Rūtos fabriko saldumynais, - pasakojo Jovarų bendruomenės pirmininkės pavaduotoja Sonata Jurgilienė.

Paklausta, ar keletą metų iš eilės renkant gražiausias sodybas, nesikartoja tos pačios, ar nepasitaiko gyventojų nepasitenkinimo ar pavydo atvejų, bendruomenės pirmininkė atsakė:

- Antrą kartą tos pačios sodybos niekuomet nerenkame, nes jos šeimininkams jau įteikta gražiausios sodybos lentelė. Apžiūros metu tik pasižiūrime, kaip ji toliau tvarkoma, kas pasikeitė. Tiesa, šiemet turime išskirtinį atvejį, kai gražiausia sodyba pripažinta  prieš trejus metus buvo laimėjusi antrąją vietą. Tuomet ji dar buvo nebaigta tvarkyti ir per pastaruosius metus labai pasikeitė. O dėl nepasitenkinimo ir pavydo – tai iš pradžių visko yra buvę, o dabar bendruomenė susitelkė, labiau supranta vieni kitus. Komisijos nariai taip pat pasimokė iš savo klaidų – stengiasi aplankyti ir įvertinti visas sodybas.

„Viskas čia paprasta, nieko ypatingo...“

Sunkoka buvo prikalbinti gražiausios sodybos šeimininkę Danguolę Juozaitienę parodyti, kokį grožį slepia aukšta tvora ir tujų gyvatvorė. „Nieko ypatingo čia nėra...“- vis kartojo kukli moteris, Jovarų pagrindinės mokyklos dailės mokytoja, bei teisinosi, kad dauguma gėlių jau nužydėjo, o nesibaigiantis lietus taip pat nepraėjo be pėdsakų. Bet galbūt grožis ir slypi paprastume?

Jaukiame kiemelyje pirmiausia akį traukė fontanas, paties auksarankio pono Antano sukonstruotas, bei aplink skoningai sukomponuotos žydinčios gėlės. Ponia Danguolė prisipažino, jog šią sodybą puoselėja apie 10 metų. Pastaruoju metu įrengė drėkinimo sistemą, išklojo takus trinkelėmis. Dailiai nupjautoje vejoje auga dekoratyviniai krūmeliai bei vaismedžiai, kurių vainikus formuoja pats sodybos šeimininkas, kantriai raišiodamas jų šakeles.

Danguolės pasididžiavimas – magnolijos krūmas, kuris kiekvieną pavasarį apsipila kvapniais žiedais, bei rododendras, jau sukrovęs pumpurus, kurie pražys kitą pavasarį. Dabar, kai aplinka jau sutvarkyta, išpuoselėta, Danguolė prisipažįsta, jog ją prižiūrėti nereikia daug pastangų – tik žolę nupjauti, vieną kitą piktžolę išrauti, žoleles iš trinkelių tarpų išravėti. Jokio daržo sodybos šeimininkai neaugina, šviežių daržovių parūpina netoliese gyvenantys tėvai.

Paklausta, iš kur sėmėsi idėjų visam šiam grožiui sukurti, šeimininkė sakė, jog daug originalių minčių kyla vartant įvairiausius žurnalus.

Kristina NEVELKIENĖ

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija