28 Kovas 2020, Šeštadienis

 

Pirmas
 

Pastaruoju metu „Tauragiškių balso“ redakcija sulaukė poros kaimo gyventojų skambučių, kurie susirūpinę dėl jų sodybas vis dažniau lankančių laukinių gyvūnų. Mūsų laikraščio skaitytojai teiraujasi, ar tie vizitai nepavojingi jiems ir jų augintiniams, ar aplink sodybas besisukiojančios lapės neplatina kokių pavojingų ligų. Juk teigiama, jog sveiki gyvūnai niekuomet nesiartina prie sodybų.

 

Batakių seniūnijos gyventoja teigė, jog aplink sodybą slampinėjančią lapę pastebi nebe pirmą kartą. Rodos, žiema vos tik prasideda, sniegas dar netrukdo laukiniams gyvūnams susirasti maisto, tad badauti jie lyg ir neturėtų. Tai kas, jei ne badas, juos atveja į sodybas?
- Mūsų sodybos saugumu rūpinasi jaunas vokiečių aviganių veislės šuo. Vieną vakarą pati mačiau, kaip jis nuvijo link vištidės sėlinančią lapę, tačiau ilgauodegė kitą dieną sugrįžo ir susirėmė su šunimi. Iš tolo pamačiau, kaip jis sučiupęs lapę už sprando purto, bet eiti artyn bijojau. Nežinia, kokias ligas ji nešioja. Baiminausi ir dėl šuns – nors nuo pasiutligės jis paskiepytas, bet lapė gali platinti ir kitas ligas. Bandžiau pašaukti šunį, bet šis į kvietimą nereagavo, vis galynėjosi su lape, - pasakojo sutrikusi moteris.
Laimei, išgirdęs triukšmą pagalbon atskubėjo kaimynas. Jis bandė iškviesti medžiotojus, bet nepavyko. Tuomet paskambino seniūnui Jonui Juozapaičiui. Šis netrukus atskubėjo ir nušovė leisgyvę lapę. Seniūnas nuramino gyventojus, jog lapė neserga pasiutlige, nes iš snukio nedrimba putos, tačiau pažadėjo ją ištirti.
Tauragės kaimiškosios seniūnijos gyventoja pasakojo, jog šeštadienį grįžusi iš turgaus rado savo kieme tupinčią lapę – visai netoli šuns voljero. Keisčiausia, kad automobiliui įvažiavus į kiemą ir šeimininkei iš jo išlipus nekviestoji viešnia net nepajudėjo. Moteris sakė net nepajutusi, kaip jos rankose atsidūrė grėblys, jį atkišusipriekį atsargiai slinko link lapės, o ši pamažu ėmė trauktis atatupsta. Laimei, gyvūnas neatrodė agresyvus. Sodybos šeimininkės tvirtinimu, lapė, tądien nusliūkinusi į laukus, daugiau jos sodyboje nebepasirodė. Moteris klausia, kaip reikėtų elgtis užtikus savo kieme laukinį gyvūną.

Užsikrėsti – didelė tikimybė

Pirmiausia pasiteiravome Batakių seniūnijos seniūno Jono Juozapaičio, ar sodyboje nušauta lapė nekėlė grėsmės gyventojų ar jų augintinių saugumui. Jis nudžiugino, jog Tauragės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba patvirtino, kad gyvūnas jokiomis pavojingomis ligomis nesirgo. J. Juozapaičio teigimu, Batakių seniūnijoje panašių atvejų, kai laukiniai gyvūnai išgąsdina kaimo gyventojus, nėra daug.
Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Vaidotas Gudžiūnas teigė, jog atšalus orams padaugėjo gyventojų, seniūnijų atstovų bei medžiotojų pranešimų apie į sodybas besibraunančius įtartinus laukinius gyvūnus.
- Lapė – vienas dažniausiai pasiutligę nešiojančių gyvūnų, - informavo Vaidotas Gudžiūnas.- Dėl keletą metų iš eilės vykdomos laukinių gyvūnų oralinės vakcinacijos prieš pasiutligę bei savivaldybės finansuojamos plėšrūnų populiacijos mažinimo programos pasiutligės išplitimo situacija kardinaliai pasikeitė. Pasiutligės  nuo 2008 metų Tauragės rajone nebeužregistruojama, tačiau visi įtartini atvejai yra ištiriami. Lapės taip pat gali būti apsikrėtusios helmintais (kirmėlėmis), niežais ir kitomis ligomis, kurios gali būti pavojingos naminiams gyvūnams ir žmonėms. Niežais sergančių lapių kailis nuplinka, ant odos atsiranda kraujuojančių šašų, žvėrys išsenka, vėliau padvesia. Dėl išsekimo joms gamtoje sunkiau išgyventi, todėl jos eina į sodybas, kur lengviau susiranda maisto. Informuojame, kad visus gyventojų šunis ir kates kartą metuose privalu vakcinuoti prieš pasiutligę, taip pat rekomenduojama ir dehelmintizuoti. Šias procedūras gali atlikti bet kuris privatus veterinarijos gydytojas.
Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas įspėjo, jog bet kokiu atveju nereikia plėšrūnų liesti, o jei prisieina tai daryti, geriau apsimauti pirštines, kurias vėliau reikia dezinfekuoti ar sudeginti. Anot jo, nereikėtų nuplikusių gyvūnų pjudyti šunimis, kadangi šie gali lengvai užsikrėsti niežais. Pastebėjus sergantį plėšrūną, reikėtų kreiptis į medžiotoją, o vėliau sumedžiotą gyvūną per veterinarijos gydytoją pristatyti tyrimui į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą.   
 

Kristina NEVELKIENĖ

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija