5 Gruodis 2019, Ketvirtadienis

 

Pirmas
 

  Kristina NEVELKIENĖ

Stasio Dabulskio namuose – daugybė įvairiausių trofėjų. Ne tik žūklės, bet ir medžioklės. Žvejas prisipažįsta, jog toli gražu ne visi trofėjai jo paties sugauti. Dažniausiai tai draugų dovanos ar lauktuvės iš egzotiškų kraštų. Labiausiai jis didžiuojasi šamo, svėrusio 43 kilogramus, galva. Šį gražuolį Nemune sužvejojo Stasio giminaitis. Įspūdinga ir lydekos, svėrusios 15 kilogramų, galva. Ją Šilutės rajone sugavo žentas. Egzotiškiausios Stasio kolekcijoje - jūrų velnio ir jūrų katino galvos. Tai lauktuvės iš Norvegijos.

Žuvies galva – ne tik žuvienei virti

Technologija, kaip paruošti žuvies galvą, kad ją būtų galima išsaugoti kaip trofėjų, Stasys sako susidomėjęs maždaug prieš 40 metų. Tuomet dirbo Tauragės skaičiavimo elementų gamykloje ir labai mėgo žvejoti.
- Su bendradarbiais dažnai vykdavome žvejoti į Kaliningrado sritį. Aštuonerius metus buvau žvejų būrelio pirmininku. Patys pasigamindavome blizges, susirinkdavo nemaža vyrų kompanija. Kai grįžę pasakodavome, kokių didelių lydekų ten sugauname, niekas nepatikėdavo, todėl nusprendžiau, kad iš žuvų galvų ne tik žuvienę galima virti. Jas, atitinkamai paruošus, galima demonstruoti parodose. Tuomet niekas nebesakys, kad žvejai melagiai. Susiradau literatūros. Ją perskaitęs supratau, kad didesnės žuvies galvos paruošimas užtruktų apie metus. Tačiau kai pats pabandžiau tai padaryti praktiškai, paaiškėjo, jog nereikia tiek daug laiko. Priklausomai nuo žuvies dydžio – šamo galvą ruošiu kelis mėnesius, o lydekos – kelias savaites, nes jos galvoje mažiau mėsos, todėl greičiau išdžiūsta. Sako, jog Ispanijoje žvejojantys lietuviai 40 kilogramų sveriančio šamo net neima, paleidžia – per mažas, neapsimoka gabenti tokį tolimą kelią, todėl jie gaudo žymiai didesnius, - pasakojo Stasys Dabulskis.
Išmokęs tinkamai paruošti žvejybos trofėjus, Stasys nuolat rengdavo parodėles savo darbovietėje - Tauragės skaičiavimo elementų gamyklos valgykloje. Išmoko paruošti ir medžioklės trofėjus – ragus, žvėrių kaukoles, galvas. Nors pats Stasys nemedžioja, tačiau jo prieškambario sieną puošia medžioklės trofėjai. Jis paaiškina, jog medžiotojai dažniausiai taip atsidėkoja jam už darbą.
Pašnekovas prisipažįsta, jog jo paties sugauta didžiausia žuvis – lydeka, svėrusi 14 kilogramų, ją sužvejojo Šilutės rajone, Gėgės upėje. Yra sugavęs ir 10 kilogramų šamą. Šypsosi Stasys prisiminęs, jog tuomet ketvirtokė jo dukra nešusi laimikį į autobusą, o šamo uodega žeme vilkosi.

Daugiausiai džiaugsmo teikia anūkės

Dabar Stasys Dabulskis didžiuliame name Eidintų kaime gyvena vienas. Dirba Batakių seniūnijoje teritorijų tvarkytoju, o žiemą mokykloje kūrena pečius. Su žmona išsiskyrė, vaikai jau užauginti, abi dukros gyvena Kaune, abi jam padovanojo po anūkėlę. Nors mergaitės dar per mažos eiti su seneliu žvejoti – vyresnioji mokosi 5-oje klasėje, o mažoji tik 3 metukų – abi mėgsta vasarą pliuškentis Ančioje, kuri teka pro pat Stasio namus. Džiugina senelį mažų kojyčių trepsėjimas didelėje jo svetainėje, kur mergaitėms įrengtas žaislinis namelis. Čia tiek daug vietos, kad atvykusios pasisvečiuoti žiemą, jos net dviratuku įsigudrina pasivažinėti. Senelis leidžia anūkėms šeimininkauti svetainėje, kaip tik jos užsigeidžia.
Prisimena Stasys ir savo vaikystę, kai jis, trečiaklasis, vyriausias iš devynių vaikų šeimoje, turėjo rūpintis jaunesniaisiais mamai sėdus į kalėjimą. Stasio mama gimė ir užaugo Čikagoje, apie 1950-uosius metus grįžo į Lietuvą. Darbo nebuvo, todėl, norėdama išmaitinti gausią šeimą, prekiaudavo Kaliningrado turguje įvairiausiomis smulkmenomis. Tačiau tuo metu tai buvo vadinama spekuliacija. Už tai ir sėdo į kalėjimą. O tėtis nusigėrė. Iš jo buvo atimtos tėvystės teisės. Visi vaikai atsidūrė Gelgaudiškių vaikų namuose. Vėliau keli buvo įvaikinti. O Stasys, baigęs ten aštuonmetę mokyklą, vidurinį išsilavinimą įgijo Šakiuose. 1966 metais sugrįžo į Tauragę, mokėsi Tauragės profesinėje mokykloje, kurią baigė raudonu diplomu. Įgijo metalo apdirbimo-pjovimo specialybę. Apie 27-erius metus dirbo Tauragės skaičiavimo elementų gamykloje. Energingas ir veiklus vyras 25-erius metus šoko „Jūros“ ansamblyje, o „Vėjavos“ šokių kolektyve šoka dar ir dabar. Stasys prisipažįsta, jog ir dabar dažnai apsilanko šokiuose „kam virš trisdešimt“, kurie vyksta pilyje.
- Dabar ramybės, susikaupimo metas – Gavėnia, todėl daugiau laiko praleidžiu namuose. Šokiai vyks tik antrą Velykų dieną. Yra ne kartą tekę ir dviračiu į Tauragę atminti ne tik vasarą, bet ir žiemą, nes savaitgaliais autobusai į kaimą nevažiuoja, - prisipažino Stasys.

Sukauptą patirtį perdavė vaikams

Pasidalinti savo žvejybos įgūdžiais Stasys mėgdavo ir su jaunimu. Keletą metų yra vadovavęs žvejų būreliams ir Tauragės Jovarų pagrindinėje, ir Batakių vidurinėje mokyklose. Jo teigimu, būrelį lankydavo apie 20 vaikų. Juos suskirstydavo į dvi grupes – jaunesniųjų ir vyresniųjų. Užsiėmimai vykdavo savaitgaliais. Dažnai tekdavo dalyvauti ir žvejukų varžybose.
-    Mano jaunieji žvejukai varžybose ne kartą yra nušluostę nosis patyrusiems žvejams. Ypač vaikai mėgdavo naktinę žūklę. Aišku, tėvai nenorėdavo išleisti, bijodavo, tačiau yra buvę ir tokių atvejų, kai vaikas pro langą pasprukdavo. Jaunuosius žvejus traukė romantika, naktis prie laužo, nesibaigiantys pokalbiai ir, žinoma, vėgėlių gaudymas, - prisiminimais dalijosi Stasys Dabulskis.
Prasidėjus sunkmečiui, sumažėjo popamokinei veiklai skirtų valandų ir žvejų būrelio nebeliko. O Stasys savo pomėgio neatsisakė – vis dar žvejoja. Labiausiai mėgsta Šilutės vandenis, bet nepeikia ir Ančios, kuri matyti pro jo namo langus. Žuvies dabar daug – sako patyręs žvejas. Kimba šapalai, žiobriai, lydekos. Jo manymu, žuvies pagausėjo todėl, kad vis mažiau žmonių beužsiima ūkine veikla, prapuolė užtvankos, kurios būdavo skirtos karvių girdykloms. Tačiau Stasio neramina tai, jog žadama keliskart pabranginti leidimus žvejoti.

Komentuoti

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Reklama

 

 

Orai

Orai Tauragėje

Informacija